Alışveriş Sepetim
32,5164
34,7944

Blog

Havuz Isı Pompası Nasıl Seçilir?


Tüm yıl boyunca havuzunuzda yüzmek gibisi yoktur. Yüzme havuzun en davetkar özelliklerinden biri suyun rahatlatıcı sıcaklığıdır, bu nedenle ısının atmosferde kaybolmasını önlemek yüzme severler için çok önemlidir.
Havuz ısı pompaları, her mevsimde ihtiyacınıza göre havuz suyunu ısıtır veya soğutur. Isı pompaları, hava sıcaklığı ve konumundan bağımsız olarak, yüzme havuzunuzu etkili ve ekonomik bir şekilde ısıtıp ve soğutur.

Havuzu ısıtmak için neden bir ısı pompası seçmelisiniz?

Havuz ısı pompaları, yüzme havuzu suyu ısıtma ve soğutmak için özel olarak tasarlanmıştır. En zorlu hava koşullarında güvenilirliğini koruyacak , enerji tasarrufu ve verimliliğin en üst düzeyde olması prensibiyle tasarlanmıştır.

Yüzme havuzu ısı pompası nasıl çalışır?

Yüzme havuzu ısı pompaları, enerji açısından en verimli ısıtma ve soğutma yöntemini sağlar. Enerji kullanımında  %75'e varan tasarruf sağlarken ihtiyacınız olan sıcaklığa ulaşırlar.

Havuz Isı Pompası, ısıyı bir konumdan diğerine geçirmek için elektrik ve soğutucu kullanır. Havuzun dışından (düşük basınç tarafında) ısıyı alır ve soğutma sıvısına aktarır. Soğutucu sıkışır ve sıcaklık artar.
Soğutma sıvısı artık sıcakken ısı, ısı pompasının havuz suyu tarafına (yüksek basınç tarafı) taşınır. Havuz suyu daha sonra sıcak soğutucu içeren boruların üzerinden geçirilir ve ardından havuz suyu sıcaklığı yükseltilir.Havuzları kışın sıcak tutmak;

Kış sıcaklık düşüşleri, yüzme havuzlarında suyun buharlaşmasına ve aşırı ısı radyasyonuna neden olur. Bu, daha sonra sıcaklıkları korumak için ısıtıcılar aracılığıyla değiştirilmesi gereken ısı kaybına neden olur.

Yaz aylarında serin kalmak;
Daha sıcak aylarda, yüzme havuzları bazı coğrafi bölgelerde önemli ölçüde daha yüksek seviyelerde güneş ışığına ve ısıya maruz kalır. Yüksek ortam nemi de mevcut olduğunda, yüzme için zor bir ortam yaratır çünkü havuzlar buharlaşma sürecinde soğumazlar.
Bu, aşırı yüksek ısı seviyeleri nedeniyle kullanıcıların suyun tadını çıkaramamasına neden olan istenmeyen yüzme koşulları yaratır. 

Havuz Isı Pompasını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

•    Yüzme havuzunun büyüklüğü (Uzunluk-Genişlik)
•    Bulunduğunuz yerdeki belirli iklim koşulları (hava sıcaklığı, rüzgar, evaporatif soğutma vb.)
•    Havuzun ısı özelikleri, yalıtımı
•    Havuzunuzu ne sıklıkla kullanıyorsunuz?
•    Havuz örtünüz (Kapalı- Açık Havuz)

Yukarıda özetlenen faktörler, yüzme havuzunuzu etkili bir şekilde ısıtmak ve soğutmak için ne tür bir ısı pompasına ihtiyaç duyacağınızı büyük ölçüde etkiler.

Yüzme havuzunun boyutu hangi ısı pompasının alınacağını nasıl etkiler?

Havuz yüzeyi ne kadar büyükse, onu ısıtmak için o kadar fazla güç gerekecektir. Bunun yanı sıra, havuzun boyutu da sıcaklığın buharlaşma hızını etkileyebilir. Basitçe söylemek gerekirse, yüzey alanı ne kadar büyükse potansiyel ısı kaybı o kadar hızlı olur.

Havuz hacmi (litre) Isı çıkışı (kW)
45.460,90 14.65
68.191,35 26.37
90.921.8 35.16
113.652,25 41.02
 


Inverter havuz ısı pompaları

Inverter ısı pompaları yeni bir teknoloji olmasına rağmen, enerji verimliliği nedeniyle yaygın olarak kullanılmaktadır. 

Peki onları bu kadar enerji tasarruflu yapan nedir? 

Fan ve kompresör farklı hızlarda çalışabildiğinden, bu, ısı pompasının doğru sıcaklıklara daha hızlı ve doğru bir şekilde ulaşmak için alışabileceği anlamına gelir. Invertör teknolojisi, fan ve kompresörün akıllıca çalışmasını sağlar, suyu ayarlanan sıcaklığa kadar ısıtmak için turbo modunda başlar.
Ardından sıcaklığı sabit ve düşük bir frekansta muhafaza edip, bu muazzam miktarda enerji tasarrufuna yardımcı olur.

Havuz doğru sıcaklığa ulaştığında, ısı pompası güç kullanımını %25 - %50 oranında azaltabilir. Bu çıkış seviyesiyle, 13'ün biraz üzerinde bir Performans Katsayısı (COP) sağlar. Bu, bir ınverter ısı pompasının tükettiği her kW elektrik için 13kW havuz ısısı üretebileceği anlamına gelir. Sadece ihtiyaç duydukları enerjiyi ve sadece gerekli olduğunda kullanırlar.

JD Pac ınverter ısı pompalarımız, geleneksel açma/kapama ısı pompalarına göre iki kat daha verimlidir, enerji kullanımını azaltır ve ısı üretimini artırır. Ayrıca -15°C'ye kadar düşük sıcaklıklarda verimli bir şekilde çalışırlar. 


Bir ısı pompasının çalıştırma maliyeti nedir?

Uzun vadeli yatırım getirisi, ekipmanın satın alınması için yapılan ilk tek seferlik yatırımdan çok daha fazladır.
Bir ınverter ısı pompasına yatırım yaptığınızda, geleneksel bir açma/kapama modeliyle kullanacağınız enerjinin yarısına kadarını ve eşdeğer bir gaz veya elektrikli havuz ısıtma çözümünün kullanacağı enerjinin onda birini kullanıyor olacaksınız.

10linehavuz'dan havuz ısı pompası çözümleri;
Yüzme havuzu ısı pompası serimiz, hem iç hem de dış mekan uygulamalarında her büyüklükteki havuz için çevre dostu ve etkili ısıtma ve soğutma sunar.
10linehavuz Isı pompası serimiz enerji tasarruf ve düşük işletme maliyeti sunar. -15°C'ye kadar düşük sıcaklıklarda çalışan ısı pompalarımız, özel havuzlar ve kaplıcalardan oteller ve eğlence parklarına kadar her tür havuz için ideal havuz iklim kontrolü çözümüdür.Bir havuz için hangi boyutta ısı pompasına ihtiyacım olduğunu nasıl hesaplarım?

Birçok kılavuz ve çevrimiçi hesaplayıcı, yüzme havuzunuz için hangi boyutta ısı pompası almanız gerektiği konusunda size bir fikir verebilirken, yapabileceğiniz en iyi şey bir uzmanla iletişime geçmektir.
Bir ısı pompası önemli bir yatırımdır ve satın aldığınız pompanın size en yüksek getiriyi ve verimliliği sağlayacağından emin olmanız gerekir. 
Mevcut seçenekler hakkında bilgi almak veya yüzme havuzu ısı pompası teknolojisi hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. 


Devamını oku

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.